Zarządzanie zakupami energii elektrycznej i gazu - Wykładowcy

Adrian Sienicki

jest absolwentem Politechniki Łódzkiej na kierunkach elektrotechnika oraz elektronika i telekomunikacja. Z branżą energetyczną, utrzymania ruchu i zarządzania nieruchomościami związany jest od 2006 r. 
Jest członkiem zarządu Veolia Energia Łódź S.A., producenta i dostawcy ciepła w Łodzi oraz dyrektorem ds. handlowych w regionie Łódzkim Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o., a także pracownikiem naukowo-badawczym Katedry Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej. Jest również członkiem Łódzkiego Klastra Energii „Fala Energii”.
Obszar jego zawodowej aktywności obejmuje rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej energetycznie: ciepła systemowego wytwarzanego w wysokosprawnej kogeneracji, zielonego ciepła i generacji rozproszonej. 
Obszar jego naukowej działalności obejmuje aparaty elektryczne, styki elektryczne, algorytmy sterowania, rozproszone systemy generacji energii ( fotowoltaika, farmy wiatrowe, kogeneracja, trigeneracja), dystrybucję ciepła, przesył energii, handel energią, efektywność energetyczną i inteligentne budynki.

 


 

Arkadiusz Somnicki

Wiceprezes i współzałożyciel firmy Enfree, świadczącej usługi profesjonalnego doradztwa energetycznego. Ekspert rynku energii elektrycznej. Na co dzień wspiera największych odbiorców energii w realizacji procesów zakupowych i wdrażaniu strategii zakupowych dla energii elektrycznej. W praktyce zawodowej zorientowany na opracowywanie kompleksowych rozwiązań nakierowanych na poprawę efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw oraz promocję proekologicznych rozwiązań handlowych i technicznych. Wcześniej na stanowisku Dyrektora Departamentu Polityki Cenowej w Energa-Obrót SA, gdzie przez ponad 10 lat odpowiadał za przygotowywanie ofert cenowych dla odbiorców B2B, wprowadzał nowe rozwiązania stosowane w rozliczeniach z klientami, jak również rozwijał obszary analityczne spółki sprzedażowej. Z wykształcenia mgr inż. Elektrotechniki Politechniki Gdańskiej. Absolwent dodatkowych studiów i specjalizacji w obszarze ekonomii i zarządzania, w tym Executive MBA.


 

Daniel Raczkiewicz

Od 15 lat pasją i zamiłowaniem związany z energetyką zawodową. Obecna aktywność związana z:
EnergyNAT Sp. z o.o. – Członek Zarządu, Co-founder, odpowiedzialny za współpracę z przedsiębiorstwami w zakresie realizacji projektów polegających na osiągnięciu samowystarczalności energetycznej i redukcji śladu węglowego, w oparciu o własną produkcję energii w elektrowniach PV i w wysokosprawnej kogeneracji oraz budowę strategii transformacji energetycznej przedsiębiorstw, modeli uczestnictwa w rynku energii, modeli zakupowych, bilansowania energii, umów cPPA oraz auto-konsumpcji w wielu punktach poboru. 
Krajowa Izba Klastrów Energii – Członek Zarządu, odpowiedzialny za wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej zorganizowanej w formie klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych w zakresie obrotu energią elektryczna oraz organizacji lokalnych systemów dystrybucji energii elektrycznej. Ponadto wspiera izbę doświadczeniem w zakresie technologii wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego.
Energetyka Szczecinek Sp. z o.o. – Prezes Zarządu, Co-founder, spółka celowa realizująca projekt budowy węzła elektrownianego przyłączonego do sieci OSP 400 kV jako OSDp, w którym nastąpi przyłączenie projektów lokalnych  wytwórców OZE o mocy 2 000 MW oraz dużego odbiorcy energii elektrycznej. W projekcie planowane jest wdrożenie technologii wodorowych i technologii magazynowania energii współpracującymi z OZE oraz siecią elektroenergetyczną. Spółka jest koordynatorem Klastra Energii w Szczecinku.
Zielone Elektrociepłownie Sp. z o.o. – Co-founder, pomysłodawca i współzałożyciel spółki mającej na celu development projektów greenfield, a następnie budowę i eksploatację bioelektrociepłowni OZE, zastępujących ciepłownie węglowe, będących odpowiedzią na transformację rynku energii z zakresie ciepłownictwa powiatowego. Spółka zakwalifikowała się jako jedna z 10 wykonawców do projektu realizowanego w ramach NCBiR „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. 
Gerson Lehrman Group – konsultant, ekspert rynku energii, w międzynarodowej sieci consultingowej z siedzibą w Nowym Yorku zrzeszającej kilkuset ekspertów z wielu branż, w tym takie osobowości jak David Cameron były premier Wielkiej Brytanii,  Bill Dudley, były prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Podesta, były szef sztabu Białego Domu prezydenta Clintona i doradca prezydenta Obamy
Kancelaria Doradztwa Rynku Energii – prywatna działalność gospodarcza, realizacja wielu projektów doradczych w tym ekspert w projekcie RENALDO finansowanym w 100% ze środków Unii Europejskiej oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego. Celem projektu jest udzielenie wsparcia eksperckiego w zakresie przygotowania do założenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych w 6 gminach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

Rozpoczynał działalność na rynku energii w latach 2007-2009 jako główny specjalista w Elektrowni Kozienice (ENEA Wytwarzanie) był odpowiedzialny za strategię w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. W ramach projektu opracował koncepcję rozwoju rynku OZE na potrzeby elektrowni. W latach 2009-2011 Dyrektor Biura Obrotu Energią w jednej z pierwszych prywatnych spółek obrotu, odpowiedzialny za obsługę klientów TPA, strategię funkcjonowania biura obrotu na rynkach hurtowych, a w szczególności na rynkach giełdowych i OTC.
W latach 2013 -2017 współtworzył start-up, spółkę obrotu IEN Energy, jako Prezes Zarządu, opracował i wdrożył innowacyjne produkty dotychczas niespotykane w obrocie energią elektryczną tj. wirtualny magazyn energii, auto konsumpcję energii wytworzonej na potrzeby innych PPE, wirtualną elektrownię, bilansowanie obiektowych instalacji PV oraz obsługę umów PPA. Doświadczenia te są fundamentem funkcjonowania tworzących się klastrów energii na płaszczyźnie obrotu. Opracował 15 strategii dla klastrów energii, w tym 11 certyfikowanych przez Ministerstwo Energii. 
Aktualnie jako ekspert specjalizuje się w problematyce transformacji rynku energii w Polsce w oparciu o lokalne wspólnoty energetyczne, mikrosystemy energetyczne, klastry energii i spółdzielnie energetyczne. 
Ekspert rynku energii, doskonale znający zasady funkcjonowania rynku energii, który aktywnie wspiera wytwórców OZE w zakresie doboru optymalnych modeli sprzedaży energii, wspiera również rozwój innowacyjnych rozwiązań IT dedykowanych energetyce. Jako doradca był uczestnikiem projektu organizacji biura obrotu energią elektryczną dla spółek GK PKN ORLEN w zakresie opracowania architektury i funkcjonalności systemu IT do obrotu energią elektryczną.
Opracował biznesplany organizacji przedsięwzięć polegających na organizacji spółek obrotu energią elektryczną oraz spółek dystrybucji energii elektrycznej. 
Aktywnie współpracuje z organizacjami parlamentarnymi i rządowymi.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, prelegent licznych konferencji i szkoleń, przewód doktorski Wydz. Elektryczny Politechniki Warszawskie


 

Dariusz Szwed

ekonomista - absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz ekonomicznych podstaw polityki ochrony środowiska, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju (ZR), członek zarządu Zielonego Instytutu i koordynator kampanii Demokracja Energetyczna. Starszy ekspert Centrum UNEP/GRID Warszawa. 2018-19 członek Rady Programowej Instytutu Lecha Wałęsy, 2015-2019 Koordynator Sieci Miast Progresywnych, 2018-19 Główny Ekspert projektu UE Horyzont 2020 SCORE (Supporting Consumer Ownership in Renewable Energies). Były doradca m.in. Ministra Środowiska, Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, współpracownik m.in. Greenpeace, WWF, IUCN, Banku Światowego. 2015-18 Doradca Prezydenta Słupska ds. Zagranicznych i Członek Rady Zrównoważonego Rozwoju przy Prezydencie Słupska. 2004-11 przewodniczący partii Zieloni. Autor publikacji nt. Zielonego Nowego Ładu, zielonej polityki i ZR. Feminista i weganin.

 


 

dr Artur Dembny

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jeden w pierwszych studentów WSZIB w Poznaniu (nr indeksu: 11/93). Pierwszy absolwent WSZIB w Poznaniu, który uzyskał doktorat (2001).

W badaniach naukowych specjalizuje się w teoriach zarządzania portfelem, w szczególności z wykorzystaniem modeli Markowitz'a oraz W.F.Sharpe'a. Autor wielu artykułów, rozdziałów w książkach oraz wystąpień konferencyjnych. Uczestnik i członek rad naukowych w projektach naukowych, członek zespołów roboczych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Aktywny w pracach środowiska energetyki rozproszonej.

W latach 90-tych ubiegłego wieku pracował w jednym z domów maklerskich. Od 2002 roku - z chwilą powstania giełdy energii - w sektorze energetycznym. Jeden z pierwszych licencjonowanych maklerów giełd towarowych w Polsce. Zaczynał od kierowania obszarem hurtu i sprzedaży TPA w jednym z zakładów energetycznych. Od 2009 roku dyrektor departamentu odpowiedzialnego za sprzedaż do jednego z trzech głównych segmentów klientów w Grupie Energa. W latach 2018-2020 prezes spółki komunalnej, która zarządzała i budowała jeden z najbardziej innowacyjnych klastrów energii w Polsce. Od 2020 dyrektor departamentu odpowiedzialnego za sprzedaż w spółce obrotu Grupy Veolia w Polsce.

Posiada bardzo bogate doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania obszarami dużej firmy, budową i konstrukcją rynku energii, zarządzaniem sprzedażą.

W latach 2003-2006 reprezentant sektora energetycznego w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W latach 2004-2010 Sędzia Sądu Giełdowego przy Towarowej Giełdzie Energii SA. W latach 2006-2012 biegły sądowy w zakresie obrotu giełdowego. Od 2018 roku Ekspert Krajowej Izby Gospodarczej w zakresie gospodarski energetycznej.

W latach 2001-2005 i ponownie od roku 2018 - wykładowca WSZIB w Poznaniu.


 

dr Bartosz Krysta

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
Karierę zawodową rozpoczął w 1997 roku w Górnośląskich Zakładach Energetycznych S.A. W latach 2005 – 2012 pracował w VATTENFALL SALES POLAND Sp. z o.o., najpierw na stanowisku Koordynatora ds. Portfela Sprzedaży i Wyceny Produktów, a następnie Kierownika Działu ds. Portfela Sprzedaży i Cenotwórstwa. Następnie od maja 2012 roku do lutego 2014 zajmował stanowisko Szef Biura Wycen i Pomiaru Ryzyka w TAURON POLSKA ENERGIA SA, gdzie odpowiadał m.in. za wdrożenie i rozwój systemu pomiaru i kontroli ryzyka handlowego.
W latach 2014 – 2016 pełnił funkcję Członka Zarządu ds. Zarządzania Portfelem, a następnie Prezesa Zarządu w ENEA Trading Sp. z o.o. odpowiadając za zarządzanie strategiczne i operacyjne spółką. Ostatnio jako Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający w ZARMEN ENERGIA Sp. z o.o. tworzył od podstaw organizację zajmującą się handlem hurtowym energią elektryczną i instrumentami powiązanymi.

 


 

dr Grzegorz Kinelski

Ekspert w dziedzinie zarządzania oraz stosowania nauk ekonomicznych w sektorze energetycznym. Praktyk, łączący wieloletnie doświadczenie zawodowe z nauką. Pełnił funkcje zarządzające w takich koncernach jak Vattenfall, Tauron, czy Enea. Jest członkiem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej oraz Towarzystwa Obrotu Energią. Należy również do International Association for Energy Economics z siedzibą w Cleveland w USA, międzynarodowej organizacji zrzeszającej ekonomistów z sektora energetyki. Jest prezesem tejże organizacji w Polsce.  Obecnie pełni funkcję członka zarządu w spółce międzynarodowej grupy energetycznej VEOLIA.

Ukończył Studia Inżynierskie, na wydziale elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, na kierunku Elektrotechnika, specjalności Elektroenergetyka. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach, na kierunku Zarządzanie i Marketing, specjalności Zarządzanie Przedsiębiorstwem. Ukończył studia MBA, Dominican University  Chicago w USA. Uzyskał Dyplom i tytuł Master of Business Administration. W roku 2017 uzyskał stopień doktorski, broniąc dysertacji w dziedzinie Ekonomii na wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu ekonomii i zarządzania. Adiunkt - prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Zarządzania Akademii WSB, oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest opiekunem naukowym kilkunastu studentów i doktorantów.


 

dr hab. Krzysztof Zamasz

Dyrektor handlowy, członek zarządu Grupa Veolia w Polsce, odpowiedzialny za rozwój systemów ciepłowniczych, linii biznesowej woda i odpady, prezes Nowej Energii dla Łodzi, spółki celowej, dedykowanej do budowy Zakładu Odzysku Energii (ZOE) w Łodzi. Wcześniej, od lipca 2018 r. członek zarządu europejskiego funduszu inwestycyjnego Luma Holding - wiodącego producenta cyny w Rwandzie, CEO LuNa Smelter, gdzie odpowiadał za strategiczne projekty w obszarze eksploracji i górnictwa na terenie Afryki Subsaharyjskiej. Od 2017 do 2018 r. członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W latach 2013-2015 r. był prezesem spółki energetycznej Enea, a od 2008 do 2013 r. pełnił funkcję wiceprezesa w spółce Tauron Polska Energia. Profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej i Akademii WSB  w Dąbrowie Górniczej. Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji i ekspertyz naukowo-badawczych. W swojej pracy badawczej koncentruje się wokół zagadnień związanych z ekonomiką energetyki, rynkiem energii, rynkiem mocy, przejęciem i konsolidacją spółek, innowacyjnością oraz zarządzaniem procesami logistycznymi. 


 

dr Jakub Dąbrowski

doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, absolwent Politechniki Gdańskiej. Certyfikowany kierownik projektów, metodyk. Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu obszarami handlu, rozwoju i marketingu.  W pracy zawodowej stawia na skuteczność, efektywność i innowacje. Jest autorem strategii rozwojowych firm sektora energetycznego, opracowuje i wdraża nowe produkty, prowadzi złożone projekty badawcze i analizy rynkowe, odpowiada za realizację działań marketingowych w tym za digital marketing.  Doświadczenie zawodowe zdobywał w dużych firmach takich jak Grupa Orange, Grupa Energa, Kompania Węglowa, Polska Sieć Handlowa Lewiatan. Pracował także jako doradca zarządów dla sektora prywatnego małych i średnich przedsiębiorstw prowadząc przy tym własną działalność gospodarczą. Obecnie jest Dyrektorem Marketingu Grupy Veolia w Polsce oraz członkiem Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu. 

 


 

Grzegorz Onichimowski

Doświadczony przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Przed 35 laty redaktor „Bajtka”. Współtwórca i długoletni prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora współpracował m.in. z firmą
EnerNOC (EnelX) w procesie jej ekspansji na rynek polski, a także z Ernst & Young i innymi.
W latach 2015-2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC. Po powrocie do Polski współpracuje m.in. z Virtual Power Plant, innowacyjną firmą zajmującą się zarządzaniem energią w budynkach komercyjnych,
jest starszym konsultantem w NODES – europejskiej platformie elastyczności i doradzał prezesowi NFOŚiGW w obszarze wspierania energetyki rozproszonej i prosumenckiej. Aktualnie także pełnomocnik zarządu Columbus Energy S.A. Wykładowca Uczelni Łazarskiego
i innych szkół wyższych.

 


 

Jacek Walski

Przez 15 lat pełniłem funkcje kierownicze w dużych organizacjach przemysłowych. Od 23 lat jestem właścicielem "PREDA" Jacek Walski a wobec rozwoju firmy równocześnie pełnię funkcję Prokurenta w firmie -  PREDA sp. z o.o. Jestem równocześnie prezesem Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki Zielony Feniks.. Swoje zainteresowania realizuję wdrażając we współpracy z samorządem innowacyjne rozwiązania w obrębie energetyki. Jestem autorem unikatowego na rynku krajowym badania związanego z wykonaniem przez gminy obowiązku opracowania gminnego planu
energetycznego. Jestem również autorem rankingu zawierającego dane o systemach: elektroenergetycznym, ciepłowniczym i gazowym w jednostkach samorządu terytorialnego.
Opracowałem:
1. model oceny wielkości wydatków energetycznych,
2. model pozwalający określić potencjał oszczędności gminy w kosztach za energię elektryczną,
3. model zmian energetycznych w gminie. Jestem wykładowcą i trenerem. Od 2012 r. jestem doradcą energetycznym dla Województwa Pomorskiego, a od 2013 r. dla Województwa Zachodniopomorskiego. W zakresie organizacji zakupów energii elektrycznej i gazu współpracuję  z Lasami Państwowymi, Miastami: Wrocław, Łódź, Gdańsk.
Współpracuję w tym zakresie z około 200 gminami, a także z firmami: Polskie Radio SA i  z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze.
W ramach mojej działalności wykonałam działania optymalizacji parametrów dystrybucyjnych i wdrożyłem procedurę zmiany sprzedawcy energii elektrycznej dla 178 gmin i 12 grup zakupowych. Razem w projektach uczestniczyło ponad 2200 jednostek organizacyjnych, co przełożyło się na zakup energii elektrycznej w ilości około 2,8 TWh dla ponad 140.000 punktów poboru ene
rgii

 


 

Maciej Borowiak

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem branży finansowej, e-commerce i energetycznej. 
W spółce Sunrise System – jednej z największych w Polsce firm z branży SEO/SEM –. Zarządzał działem handlowym firmy i był współtwórcą nowoczesnego 100-osobowego call centre. Był także współwłaścicielem studia deweloperskiego Appchance, zajmującego się programowaniem aplikacji mobilnych. 
Przez 5 lat Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu, od 2018r. członek Wielkopolskiej Rady 30 działającej przy Marszałku Woj. Wielkopolskiego a od grudnia 2019r. członek Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
W 2014 roku powołał ze wspólnikiem do życia firmę Brewa, która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii. Specjalizuje się w obsłudze domów jednorodzinnych i MŚP, kierując się ideą, że każdy może być prosumentem, czyli jednocześnie konsumentem i producentem energii pozyskiwanej w oparciu o naturalne, odnawialne zasoby.

 


 

Marek Kulesa

Dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią - TOE (od rozpoczęcia działalności w 2004 roku). Absolwent Politechniki Śląskiej (1997), studiów podyplomowych Akademii Ekonomicznej w Katowicach (1998), uczestnik i wykładowca licznych szkoleń, kursów, seminariów z zakresu rynku energii elektrycznej, ciepła, gazu, rynku mocy, energetyki gminnej, zasady TPA oraz modeli rynków energii elektrycznej. 

Od 1997 roku bierze czynny udział w tworzeniu rynku energii elektrycznej i gazu w Polsce.    Bierze także czynny udział w opracowywaniu strategii spółek energetycznych na rynku energii, w tym w opracowywaniu wniosków koncesyjnych i biznes planów działalności.

Z ramienia TOE (od 2004 roku) bierze udział w pracach dot. zmian ustawy - Prawo energetyczne i aktów wykonawczych do ustawy, ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), ustawy o efektywności energetycznej, ustawy o odnawialnych źródłach energii, ustawy o rynku mocy, w pracach dot. nowego modelu rynku energii elektrycznej w Polsce. 

Autor oraz współautor ponad 200 prac analitycznych oraz licznych referatów i publikacji dla przedsiębiorstw energetycznych, odbiorców, jednostek samorządowych gmin i miast, z zakresu rynku energii elektrycznej, ciepła i gazu.


 

Mec. Daniel Borkowski

W swojej dotychczasowej praktyce miał możliwość doradzać dla przedsiębiorstw z sektora energetycznego (gaz, energia i paliwa) oraz chemicznego. Od 2000 r. pracował w PGNiG i PKN Orlen, Ernst & Young i obecnie jako radca prawny w ramach kancelarii prawnej LEGAL PARTNER. Specjalizuje się w obszarze doradztwa dla sektora Up-, Mid- i Downstream w zakresie zapewnienia zgodność z wymaganiami regulacyjnymi przy prowadzeniu działalności wydobycia, przesyłu, magazynowania i importu/sprzedaży gazu ziemnego oraz w obszarach elektroenergetyki w szczególności odnawialnych źródłach energii (OZE) i kogeneracji (CHP), w tym kontrakty cPPA. Swoje doświadczenia poszerzył o spojrzenie na inne rynki surowców dzięki nauce na zagranicznych szkoleniach lub uczelniach (Master of Gas Business Management i podyplomowe studia modelowania ekonomicznego i zarządzania dużymi projektami energetycznymi – Delta Energy Institute i Uniwersytet w Groningen, Holandia). Od kilku lat prowadzi szkolenia lub uczestniczy jako prelegent w konferencjach dedykowanych dla szeroko rozumianego sektora energetycznego.


 

Mec. Michał Sznycer

radca prawny, partner

Specjalizuje się w zarządzaniu i koordynacji obsługi prawnej przedsiębiorstw, w szczególności z szeroko pojętej branży energetycznej i paliwowej oraz spółek technologicznych (IT/NT), także z pogranicza tych branż.

  • W latach 2007 – 2009 kierował Wydziałem Prawnym, a w latach 2009 – 2017 koordynował z ramienia MGS LAW obsługą prawną, jednej z największych polskich spółek obrotu energią elektryczną 
  • W latach 2007 – 2011 był odpowiedzialny za doradztwo prawne dla spółek z segmentu wytwarzania w OZE jednej z największych grup energetycznych w Polsce, w tym przejmowania źródeł hydroenergetycznych w procesie unbundlingu oraz konsolidacji segmentu elektrowni wodnych.
  • W latach 2009 – 2017 z ramienia MGS LAW odpowiedzialny był za koordynację obsługi prawnej tej jednej z największych polskich spółek obrotu energią elektryczną oraz kierowanego przez nią segmentu sprzedaży. W latach 2009 - 2012 współodpowiedzialny za opracowanie jednego z pierwszych komercyjnych modeli sprzedaży energii elektrycznej przez Prosumentów.
  • W latach 2019-2022 Wiceprezes Zarządu Pracodawców Pomorza ds. Energetyki, koordynator Forum Energii i Klimatu, od 2022 pełnomocnik zarządu Pracodawców Pomorza ds. energii i klimatu
  • Od 2009 roku członek Towarzystwa Obrotu Energią (TOE) oraz jego Komisji Rewizyjnej. Jest członkiem Zespołu ds. OZE, Kogeneracji i Efektywności Energetycznej (ZOKE) oraz Komitetu Dobrych Praktyk Sprzedawców Energii Elektrycznej (KDP TOE).
  • Członek Rady OZE przy Konfederacji LEWIATAN.
  • Z ramienia Klastra Technologii Wodorowych odpowiada za obszar legislacyjny i regulacyjny, w tym w relacji do legislacji zarówno krajowej, jak i unijnej.
  • Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, wykonuje zawód radcy prawnego od 2007 roku. Jest autorem kilkunastu publikacji z zakresu prawa energetycznego, prowadzi także szkolenia z tego zakresu.

Jest aktywnym uczestnikiem i obserwatorem tworzenia otoczenia regulacyjnego w polskiej energetyce. Biegle włada językiem angielskim.

Jest autorem artykułów i opracowań z zakresu prawa energetycznego, budowlanego i prawa zamówień publicznych, prowadzi także szkolenia i warsztaty dla spółek z sektora energetycznego oraz związanego z infrastrukturą budowlaną. Jest aktywnym uczestnikiem i obserwatorem tworzenia nowego otoczenia regulacyjnego w polskiej energetyce. Biegle włada językiem angielskim.


 

Michał Kunikowski

Prawnik z ponad 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych. W przeszłości jeden z 28 Atestatorów procedur udzielania zamówień przez zamawiających sektorowych, akredytowany przez Urząd Zamówień Publicznych, aktualnie trener współpracujący jedną z ogólnopolskich instytucji szkoleniowych i jednocześnie doradca wspierający instytucje zamawiające oraz wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówień. W ramach świadczonych usług wspierał spółkę obrotu energią elektryczną jednej z największych grup energetycznych w Polsce.

 

Kluczowe obszary pracy:

- prowadzenie postępowań o udzielenie zamówień/udział w takich postępowaniach

- badanie zgodności z prawem udzielonych zamówień

- szkolenia w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych

- komunikacja elektroniczna w zamówieniach publicznych (oferty w postaci elektronicznej)


 

Paula Lipińska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku gospodarka przestrzenna i urbanistyka. Od sześciu lat zawodowo związana z branżą energetyczną. Aktualnie pracuje w firmie Veolia Energy Contracting Poland. Ekspertka w dziedzinie procesu zmiany sprzedawcy na rynku energii elektrycznej i gazu. Współtwórczyni projektu wdrożenia Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii w spółce. Autorka narzędzi i raportów dot. procesu zmiany sprzedawcy. Członkini Towarzystwa Obrotu Energią.


 

Seweryn Niesporek

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach związanych z ekonometrią, statystyką, inżynierią finansową, makroekonomią, polityką monetarną oraz Big Data. Wielokrotny stypendysta obu uczelni. W swoich badaniach łączący zagadnienia ze wszystkich powyższych dziedzin wraz z ekonomią behawioralną. Zawodowo od 7 lat związany z branżą paliwową i energetyczną jako analityk i trader w największych prywatnych i państwowych podmiotach na rodzimym rynku. Przez lata odpowiedzialny za hedging portfela, zabezpieczanie pozycji walutowej, optymalizację pozycji rynkowej, cross-border trading (w tym z Ukrainą), negocjacje dużych kontraktów na dostawy gazu, a także doradztwo w procesach inwestycyjnych. W analizach zachowań rynku energii i gazu wykorzystujący zarówno metody analityczne jak i numeryczne (np. model VAR, sztuczne sieci neuronowe, modele GAM). Aktualnie w trakcie prac nad swoim doktoratem. 


 

Wojciech Pędziwiatr

Ceniony i znany w sektorze energetycznym profesjonalista. Przez ponad dekadę budował swoją pozycję w branży, między innymi w zakresie zarządzania portfelem energii elektrycznej, praw majątkowych, gazu i uprawnień do emisji CO2 na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Odpowiadał również za relacje z inwestorami OZE oraz prosumentami.
Wszechstronnie wykształcony. Posiada dyplomy z zakresu prawa, administracji, zarządzania projektami oraz międzynarodowy tytuł MBA in Strategy and Project Management.

 


 

Zbigniew Kinal

Prezes Zarządu OZEOS  

  • Od ponad 20 lat związany z branżą energetyczną. Przez blisko 18 lat związany z Grupą ENERGA obecnie ORLEN. Pełnił funkcje menedżerskie zarówno w obszarze dystrybucji energii elektrycznej jak i części tradingowej. Wieloletni CFO Energa-Obrót, prokurent Energa Slovakia sro. 
  • Nadzorował następujące obszary: Ryzyko,  Compliance, Finanse, Pricing, Bill to pay, Windykacja, Akwizycja danych pomiarowych, HR, administracja, zakupy. PM wielu dużych projektów organizacyjnych i finansowych.  

Od kilku lat związany z rynkiem OZE i projektami deweloperskimi PV, wykonawstwem inwestycyjnym. Od 2 lat związany
z firmą OZEOS, specjalizującą się w kontraktowaniu zielonej energii bezpośrednio ze źródeł OZE w formule PPA, której jest pomysłodawcą i udziałowcem.